Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego

Dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych (DSSŻ) to ogólny termin obejmujący ból i dysfunkcję mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych (stawów łączących żuchwę z czaszką). Jest on wywołany przez zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego, którym towarzyszy ból twarzoczaszki, trzaski stawowe, blokowanie…


Bóle szyi i rwa barkowa

Są to drugie, po bólu krzyża, co do częstości występowania dolegliwości ze strony kręgosłupa. Dolegliwości ze strony kręgosłupa szyjnego w pewnym stopniu przypominają bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Główną przyczyną jest urazowe bądź stopniowe uszkodzenie dysku, które…


Reakcje pozabiegowe i skutki uboczne

Leczenie osteopatyczne i celowanej terapii manualnej wynika z analizy indywidualnego przypadku pacjenta. Biorąc pod uwagę wywiad, stosowane leki, dotychczasowe reakcje na leczenie, stan psychofizyczny pacjenta i jego preferencje stosowane techniki zabiegowe zmniejszają do minimum możliwość wystąpienia…


Szumy uszne

Szum uszny możemy zdefiniować jako niepożądane wrażenie słuchowe pochodzenia wewnętrznego, rzadko słyszalne przez osoby trzecie lub jako percepcję dźwięku przy braku zewnętrznego źródła dźwięku dla pacjenta. Szumy są względnie częste i dotykają około 10% społeczeństwa najczęściej…


Czym różni się medycyna osteopatyczna od klasycznej?

Medycyna klasyczna, czyli inaczej alopatyczna (allos – odmienny, pathos – cierpienie) jest oparta o model biomedyczny, który uzależnia objawy pacjenta w zależności od lokalizacji i rozległości oraz dynamiki procesu patologicznego (chorobowego), które stara się zobiektywizować i…


Bóle głowy

Jest to bardzo częsty objaw bólowy skutkujący wizytą w gabinecie pracownika służby zdrowia. Najczęściej jest to lekarz ale pojawia się coraz lepiej wykwalifikowana kadra osteopatów, która w przeciwieństwie do lekarza już na pierwszej wizycie zaczyna leczyć…


Ból krzyża, rwa kulszowa i udowa

Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości bólowych dotykająca ludzi w różnym wieku. Bardzo często jest to objaw pojawiający się bez konkretnego zjawiska urazowego. Może pojawiać się nagle lub stopniowo. Często mechanicznemu bólowi krzyża towarzyszy unieruchomienie i…


Zawroty głowy

Zawroty głowy stanowią szeroką gamę objawów od niestabilności i chwiejności na podłożu przez wrażenie kręcenia się w głowie i uczucia jak przed omdleniem do prawdziwego wiru. W celu wdrożenia odpowiedniego leczenia konieczne jest wyraźne doprecyzowanie z…


Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) jest delikatną i nieinwazyjną formą terapii manualnej, która może poprawiać naturalne możliwości samoregulacji i gojenia się ustroju. TCK może również zapewniać objawową ulgę w szerokiej gamie dysfunkcji i problemów bólowych. Rozwój technik czaszkowych zawdzięczamy…


FDM

FDM czyli Fascial Distorsion Model został stworzony przez amerykańskiego lekarza osteopatycznego Stephena Typaldosa jako anatomiczna perspektywa do leczenia urazów. Stephen Typaldos rozwinął koncepcję FDM podczas swojej pracy w szpitalnym oddziale ratunkowym jak również w swoich prywatnych…


error: Content is protected !!