Terapia czaszkowo-krzyżowa
Terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) jest delikatną i nieinwazyjną formą terapii manualnej, która może poprawiać naturalne możliwości samoregulacji i gojenia się ustroju. TCK…
Jest to bardzo częsty objaw bólowy skutkujący wizytą w gabinecie pracownika służby zdrowia. Najczęściej jest to lekarz ale pojawia się coraz lepiej wykwalifikowana kadra osteopatów, która w przeciwieństwie do lekarza już na pierwszej wizycie zaczyna leczyć objawy pacjenta. W przypadku bólów głowy lekarz dobiera farmakoterapię, która zazwyczaj zaczyna działać dopiero po jakimś czasie.
Bóle głowy dzielimy na pierwotne i wtórne.
Wtórne bóle głowy są skutkiem jakiegoś procesu patologicznego toczącego się w organizmie, wymagają dalszej diagnostyki i w tym artykule nie będziemy się nimi zajmować.
Do najczęstszych pierwotnych bólów głowy zaliczamy:
Pierwotne bóle głowy nie są związane z inną patologią i poza samym bólem i niemocą które powodują są łagodne.
W praktyce klinicznej trudno jest różnicować migrenę bez aury, napięciowy i szyjnopochodny ból głowy.
Pochodzenie większości bólów głowy nie jest znane oprócz faktu, że generator bólu jest albo w obrębie czaszki albo kręgosłupa szyjnego. Może to być opona twarda mózgu, naczynie krwionośne, mięśnie, okostna lub elementy stawowe (zarówno staw skroniowo-żuchwowy jak i stawy łączące czaszkę z kręgosłupem oraz kręgi szyjne między sobą).
Niezależnie od nazwy diagnostycznej w przypadku tych bólów głowy prawie zawsze występuje nadmierne i asymetryczne napięcie mięśni. Dotyczy to zarówno mięśni przykręgowych jak i mięśni żucia.
Na mięśnie żucia należy zwrócić szczególną uwagę, gdy w wywiadzie występuje leczenie stomatologiczno-ortodontyczne zaburzenia zgryzu lub ubytki uzębienia.
Nawet w przypadku migreny skuteczna eliminacja bolesnych punktów mięśniowych (tzw. trigger points – punktów spustowych) zmniejsza intensywność i częstotliwość napadów bólowych a co za tym idzie zmniejsza się konieczność stosowania farmakoterapii.
W przypadku szyjnopochodnych i napięciowych bólów głowy zaburzenia mechaniki stawowej (połączeń kręgosłupa i głowy oraz stawów skroniowo-żuchwowych) z towarzyszącym nieprawidłowym napięciem mięśni i występowanie punktów spustowych stanowią istotę genezy tych dolegliwości. Leczenie osteopatyczne i techniki manualne są skuteczną i bezpieczną formą leczenia, które powinno doprowadzić do:
Z prostych domowych sposobów leczenia oprócz ćwiczeń, termoforu, relaksacji czy treningu oddechowego sugeruję stosowanie suplementu magnezu, w ilości dziennego zapotrzebowania dla wieku i płci, w dodatku do normalnego żywienia. Magnez słabo się wchłania z przewodu pokarmowego człowieka niezależnie od rodzaju preparatu. Preparaty mogą się różnić między sobą o 10-20% wchłanialności. Należy dobrać taki preparat, który możemy przyjąć bez objawów biegunki. Zazwyczaj wymaga to 4-6 tabletek dziennie. Proszę pamiętać, że każdy preparat magnezu w nadmiarze ma efekt przeczyszczający ale cytrynian magnezu z założenia jest substancją przeczyszczającą. Jeśli wystąpi rozluźnienie stolca to należy zmniejszyć dawkę i/lub lepiej ją rozłożyć w czasie.