Znajdź, napraw i zostaw w spokoju.

/ A.T. STILL /

Osteopatia
dorosłych i dzieci

Krótki opis osteopatii z 1919 roku w ponadczasowy sposób oddaje jej istotę:

Osteopatia jest wiedzą struktury, stosunku i funkcji każdej z części ludzkiego ciała, zastosowaną do nastawienia lub korekcji tego, co zaburza harmonijne działanie całości.

/ G.V. Webster, D.O. /
metody-osteopatia
Osteopatia została stworzona przez amerykańskiego lekarza i chirurga Andrew Taylor Stilla, który w 1892 roku założył pierwszą na świecie medyczną szkołę osteopatyczną – American School of Osteopathy (teraz A.T. Still University) w Kirksville, Missouri USA. Dr Still  był jednym z pierwszych lekarzy promujących ideę medycyny prewencyjnej jak również filozofii praktyki, iż lekarze osteopatyczni powinni się skupić bardziej na leczeniu choroby niż jej objawów. Dr. Still uważał, że u podstaw problemów zdrowotnych ludzi leży zaburzenie w układzie mięśniowo-szkieletowym. Stworzył więc system manualnej diagnozy i leczenia, które umożliwia rozwiązanie problemów zdrowotnych i osiągnąć wyleczenie wykorzystując własny potencjał uzdrawiający organizmu.

Osteopatia jest manualną formą leczenia dolegliwości, która kładzie nacisk na współzależność pomiędzy strukturą i funkcją ludzkiego organizmu. Jako dziedzina medyczna osteopatia jestszeroko rozwiniętą, holistyczną formą medycyny manualnej, co odzwierciedla mnogość technik osteopatycznych od nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, przez techniki trzewne do technik czaszkowych. Z praktycznego punktu widzenia istota osteopatii nie leży jednak w mechanistycznym aplikowaniu skomplikowanych technik lecz na znalezieniu i usunięciu przyczyny objawów, czyli pierwotnej dysfunkcji somatycznej. Podstawowym przesłaniem w diagnozie osteopatycznej jest więc  znalezienie regionu największego unieruchomienia (stawowego, tkankowego lub płynowego) a leczenie polega na przywróceniu ruchu, który jest ekspresją zdrowia i życia

Zasady osteopatii są głęboko oparte o przekonanie, że organizm posiada własne możliwości samoleczenia. Lekarze osteopatii w Stanach Zjednoczonych oraz osteopaci w pozostałych regionach świata diagnozują i leczą dysfunkcje somatyczne używając różnych form manipulacji.
Osteopaci są wykształceni w leczeniu dolegliwości bólowych i dysfunkcji narządowych w oparciu o głębokie zrozumienie anatomii, fizjologii, patologii i tego w jaki sposób one się odnoszą do zasad i filozofii osteopatii.

Terapia czaszkowo-krzyżowa

..wewnętrzne siły pacjenta są potężniejsze niż każda ślepa siła, która może być doprowadzona z zewnątrz."

/ William Garner Sutherland, D.O. /
450x450-metody-osteopatia2
Terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) jest delikatną i nieinwazyjną formą terapii manualnej, która może poprawiać naturalne możliwości samoregulacji i gojenia się ustroju. TCK może również zapewniać objawową ulgę w szerokiej gamie dysfunkcji i problemów bólowych. Rozwój technik czaszkowych zawdzięczamy m.in. W.G. Sutherlandowi, który był uczniem założyciela pierwszej szkoły osteopatii A.T. Stilla. Odważne prace Dr Sutherlanda, w latach trzydziestych XX wieku, nad badaniem ruchomości czaszki legły u podstaw osteopatii czaszkowej. Oryginalne techniki czaszkowe były strukturalne i do korekcji dysfunkcji czaszkowych używano realnej siły. Po długich badaniach na Uniwersytecie Stanowym w Michigan między 1975 a 1983 rokiem, amerykański lekarz osteopatyczny J.E. Upledger rozwinął metodę Sutherlanda i udostępnił ją szerszej rzeszy terapeutów nie będących lekarzami osteopatii. W uproszczonym zarysie, metoda ta opiera się na manualnej ocenie poprawności funkcjonowania półzamkniętego systemu hydraulicznego składającego się z opon mózgowych i rdzeniowych wraz z pulsacyjnie krążącym płynem mózgowo-rdzeniowym. Od 1966 do 2005 osteopatię czaszkową zgłębiał inny amerykański lekarz osteopatyczny James Jealous, który w oparciu o swoje doświadczenia i embriologię Ericha Blechschmidta stworzył w 1994 roku model biodynamiczny osteopatii. Podczas gdy oryginalne techniki czaszkowe były strukturalne i do korekcji dysfunkcji czaszkowych używano realnej siły mechanicznej w technikach TCK i modelu biodynamicznym osteopatii czaszkowej używa się tzw. nasłuchu dynamiki płynowej i jej używa do korekcji dysfunkcji.

Na mechanizm rytmu czaszkowo-krzyżowego składa się pięć elementów:

1. Wewnętrzna ruchliwość (motylność) mózgowia i rdzenia kręgowego. 

2. Rytmiczne krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego

3. Dynamicznie zmieniające sie napięcia twardej opony mózgowej

4. Ruchomość i giętkość kości czaszki

5. Oddechowa ruchomość kości krzyżowej w stawach krzyżowo-biodrowych

Terapia czaszkowo-krzyżowa używa minimalnych sił (od kilku do kilkuset gramów) i jest zupełnie bezpieczna i skuteczna zarówno jako forma podstawowej jak również podtrzymującej terapii m.in. w:
 • bólach i zawrotach głowy
 • bólach kręgosłupa
 • problemach CUN
 • problemach stawu skroniowo-żuchwowego
 • szumach w uszach i problemach ucha środkowego
 • dysleksji
 • urazach okołoporodowych
 • problemach trawiennych
 • stanach po urazach
 • skoliozach
 • bólach kolkowych
 • zespole napięcia przedmiesiączkowego
 • nadpobudliwość u dzieci
 • nerwicach
 • depresjach
 

Terapia czaszkowo-krzyżowa powstała z doświadczenia klinicznego, które pokazuje że zdrowie jest czymś aktywnym i dynamicznym, a nie tylko brakiem choroby. Ta forma terapii jak i inne formy leczenia manualnego podtrzymują zdrowie i mechanizmy je regulujące. Pomaga również zwiększyć witalność fizyczną i samopoczucie nie tylko przez jej wpływ na zmiany strukturalne, lecz również przez szersze implikacje natury wegetatywnej, emocjonalnej a nawet  duchowej.

Od metodologicznego opisania technik czaszkowo-krzyżowych minęło sporo czasu. Początkowo były praktykowane wyłącznie przez osteopatów. Udostępnienie TCK szerszej gamie terapeutów doprowadziło do przenikania jej technik osobistymi doświadczeniami kilnicznymi różnych praktyków i w efekcie stworzyło kilka odmian TCK.

Często zadawane pytania:

1. Co daje terapia czaszkowo-krzyżowa?

2. Co pacjent czuje podczas zabiegu?

3. Jak wygląda zabieg i jak długo trwa?

4. Ile wizyt będę potrzebowała(ł)?

5. Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna?

6. Jestem zainteresowana(y) ale sceptyczna(y) ? czy muszę wierzyć w tą terapię aby naprawdę zadziałała?

  CO DAJE TCK?

  Wiekszość praktyków używajacych TCK określa , że ok 85% klientów jest zadowolona z rezultatów. Poprawa może przyjść w różny sposób przez:  
 • zwiększone odczucie odprężenia
 • zmniejszenie objawów z powodu których pacjent przyszedł na wizytę
 • poprawę innych objawów; na przykład przy pracy nad bólem krzyża zmniejszeniu uległy migrenowe bóle głowy
 • radzenie sobie ze stresem i różnymi dolegliwościami uległa poprawie
 • redukcję efektów wcześniejszych urazów
 • poprawę samopoczucia
 

CO PACJENT CZUJE PODCZAS ZABIEGU?

  Większość ludzi odczuwa sesje czaszkowe jako przyjemne i relaksujące; często pacjenci określają odczucie podczas terapii jako doładowanie baterii; czasami odczuwają mrowienia lub chwilowy ból związany ze zdarzeniami z przeszłości; kiedy to mija ogólnym efektem jest poprawa objawów; część pacjentów odczuwa jakby coś wewnątrz ulegało reorganizacji lub jakby ściągano im ciężar z ramion.

  JAK WYGLĄDA ZABIEG I JAK DŁUGO TRWA?

  Pacjent komfortowo leży na leżance; terapeuta układa swoje dłonie na ciele pacjenta wczuwając się w dynamikę jego tkanek; kontakt zaczyna się zazwyczaj od stóp po czym terapeuta kieruje się w stronę czaszki poprzez kość krzyżową, klatkę piersiową na wysokości przepony oraz szyję; zabieg zazwyczaj trwa około 60 minut.

  ILE WIZYT BĘDĘ POTRZEBOWAŁA(Ł)?

  Liczba sesji zależy od rodzaju dysfunkcji poddawanej terapii; podczas gdy stan ostry, pourazowy może wymagać 2-6 sesji, przewlekłe choroby czy też poważne urazy mogą wymagać większej liczby wizyt.

  CZY TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA JEST BEZPIECZNA?

  Delikatny i nie inwazyjny dotyk używany w TCK oznacza, że jest ona jedną z najbezpieczniejszych form terapeutycznych; jest nie analityczna i nie narzucająca się; w zasadzie jest to forma słuchania poprzez dłonie, ułatwiająca ciału dokonania korekcji potrzebnej w danym momencie.

  JESTEM ZAINTERESOWANA(Y) ALE SCEPTYCZNA(Y) ? CZY MUSZĘ WIERZYĆ W TĄ TERAPIĘ ABY NAPRAWDĘ ZADZIAŁAŁA?

  Na pewno otwarte podejście pomaga, lecz efekty TCK nie są zależne od wiary w zabieg.

 
error: Content is protected !!